Ryzyko bankructwa wzór

Każdy inwestor giełdowy koncentruje się głównie na zyskach. Chociaż zarabianie pieniędzy na rynkach finansowych jest ważne, inwestorzy często przeoczają ryzyko bankructwa. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że minimalizacja tego jest priorytetem. Unikanie ryzyka bankructwa powinno być głównym celem każdego zarządzającego ryzykiem.

Pamiętaj, że jeśli poradzisz sobie z tym ryzykiem, przeżyjesz, a jeśli przeżyjesz, odniesiesz sukces.

Ryzyko bankructwa to prawdopodobieństwo utraty pieniędzy, które uniemożliwi dalsze inwestycje lub spekulacje. Są to statystyczne szanse na osiągnięcie punktu, w którym skumulowane straty oznaczają, że inwestor nie ma już pieniędzy na dalsze wprowadzanie na rynek. Oczywiście nie oznacza to utraty całej gotówki, może stanowić 50% lub 75% kapitału. Wszystko zależy od twojej tolerancji na ryzyko.

Ryzyko bankructwa wzór

Jeśli mamy teraz kapitał w wysokości 10 000 PLN, odsetek udanych transakcji wynosi 56%, a strata 44%, a przy każdej transakcji ryzykujemy 2000 PLN (5 jednostek transakcyjnych), wówczas nasze ryzyko bankructwa wynosi 30% !!! Naszym celem powinno być utrzymanie tego ryzyka na poziomie bliskim zera. Takie obliczenia można już przeprowadzić po złożeniu 20-30 zamówień. To wystarczająca baza danych do naszych obliczeń.

Jeśli posiadamy kapitał inwestycyjny w wysokości 10 tys. zł, liczba udanych transakcji wynosi 56%, a stratnych pozycji 44%, a przy każdej transakcji ryzykujemy 2000 zł (5 jednostek transakcyjnych), to nasze ryzyko bankructwa wynosi aż 30%! Naszym celem powinno być utrzymanie tego ryzyka na poziomie jak nabliższym zera. Takie wyliczenia można wykonać po złożeniu 40-50 transakcji tak aby móc przeprowadzić tego typu badanie. Jest to wystarczająca baza danych do naszych obliczeń.

Sposoby na zminimalizowanie ryzyko bankructwa

  1. Ograniczenie pieniędzy związanych z jedną transakcją,
  2. Zwiększenie procentowej trafność systemu,
  3. Poprawiienie przeciętnego stosunek zysku do straty.

Co należy zrobić aby ryzyko bankructwa ograniczyć niemalże do zera?

  • w swojej strategii musisz najpierw ustalić prawdopodobieństwo ryzyka bankructwa. Jeżeli jest za wysoko, powinieneś próbować je obniżyć.
  • pamiętaj, że im więcej kapitału ryzykujesz na jednej transakcji, tym szybciej możesz wyzerować swoje konto.

Przykład:

Mamy dwóch inwestorów giełdowych. Trader 1 i Trader 2. Korzystają ze strategii inwestycyjnej o współczynniku trafności 55%. W ich systemie średni zysk jest równy średniej stracie. Obaj zgodzili się stracić cały kapitał zagrożony bankructwem (10 000 PLN).

Inwestor nr 1 postanowił zaryzykować 2000 PLN przy każdej transakcji, natomiast Trader 2 dwa razy mniej, czyli 1000 PLN. Wynika z tego, że Trader 1 ma 5 jednostek transakcyjnych, Trader 2 ma ich aż 10.

Obliczmy ich ryzyko bankructwa.

Dodaj podpis

Mmimo stosowoania tej samej strategii inwestycyjnej obaj Traderzy mają inne ryzyko bankructwa. Pamiętaj, że pomimo dokładności systemu wynoszącej 55%, nie oznacza to, że nie możesz uzyskać 5 stratnych transakcji pod rząd. Oczywiście lepszym rozwiązaniem byłoby wybranie metody Tradera numer 2, ale czy ryzyko przekroczenia 13% jest nadal dobrą opcją? Niestety nie. Wyzerowanie rachunku w przypadku Tradera 1 i 2 to tylko kwestia czasu i ilości wykonancyh prób. Pamiętajmy także, że metoda bankructwa zerowego ryzyka nie oznacza również, że nigdy nie „wyczyścimy swojego rachunku maklerskiego”. Może się zdarzyć, że nasza strategia będzie mniej skuteczna (poniżej 50%).

Na przykład portfel transakcji ma obecnie ryzyko bankructwa, które wynosi 0,6%. Skuteczność naszej strategii spadła ostatnio do 51% pod względem trafności. Ryzyko nie jest równe zero, ale jest niższe niż 1%, co daje nam duży komfort bezpieczeństwa.

W jaki sposób zmniejszyć ryzyko bankructwa?

Istnieje kilka tego typu metod. Jednym z nich jest zmniejszenie jednostki transakcyjnej lub innymi słowy, ryzykowanie mniejszej kwoty na jednej transakcji. Średnio tracimy 240 PLN na portfelu Live Trading. Aby „wyzerować” konto, musielibyśmy zanotować 125 pozycji stratnych z rzędu.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz