Powietrzna pompa ciepła - zasada działania

 Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii już od kilku lat znajduje się w centrum uwagi całego świata. Dziś te alternatywne technologie energetyczne stały się integralną częścią naszego codziennego życia, nie są już tylko naukowym know-how przyszłości. W związku z rosnącą popularnością odnawialnych źródeł energii, dzisiejsi producenci zielonych technologii oferują szeroką gamę urządzeń zaprojektowanych tak, aby spełnić, a nawet w pewnym stopniu przekroczyć oczekiwania dotyczące przyjaznych środowisku rozwiązań energetycznych.

Wybór technologii

Od paneli słonecznych i systemów fotowoltaicznych po kotły kondensacyjne i powietrzne pompy ciepła, każdy ma swobodę wyboru, która z tych technologii odnawialnych lepiej zaspokoi potrzeby energetyczne gospodarstwa domowego i nie będzie stanowiła dodatkowego obciążenia dla przewidzianego budżetu. Jeśli więc istnieje szczera chęć pójścia w kierunku ekologii i jednoczesnego zaoszczędzenia pieniędzy na rachunkach za energię i ogrzewanie, nie powinno być wątpliwości co do celowości zakupu urządzenia wykorzystującego zieloną energię.

Informacje na temat pomp ciepła typu powietrze-powietrze

Większość dużych koncernów zajmujących się produkcją i rozwojem systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych produkuje również urządzenia mogące pracować w trybie ogrzewania, urządzenia, które zyskały miano powietrznych pomp ciepła. Wśród nich szczególnym zainteresowaniem cieszą się pompy ciepła typu powietrze-powietrze, głównie ze względu na łatwość obsługi oraz stosunkowo niskie koszty eksploatacji i instalacji. 

Jak działają powietrzne pompy ciepła?

Mówiąc najprościej, powietrzne pompy ciepła działają na tej samej zasadzie co klimatyzatory, z tą jedyną i zasadniczą różnicą, że te pierwsze działają w sposób odwrotny do tych drugich. Pompy ciepła typu powietrze-powietrze pobierają ciepło z zewnętrznych mas powietrza i przekazują je do sprężarki jednostki wewnętrznej pompy. Proces ten jest całkowicie oparty na zasadzie wymiany ciepła, która jest wspierana przez właściwość pompowanego czynnika chłodniczego do obniżania temperatury powietrza przechodzącego przez urządzenie. W ten sposób wartość cieplna powietrza nawiewanego jest niższa niż temperatura otoczenia, co powoduje izolację termiczną ciepła powietrza.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz