Jak wykonać regał warsztatowy ?

 Aby przedmioty w warsztacie nie przeszkadzały w przemieszczaniu się, konieczne jest zorganizowanie sposobu ich przechowywania. Regały warsztatowe są najwygodniejsze w tej materii z wielu różnych powodów. Jeżeli w warsztacie jest wystarczająco dużo miejsca, regały mogą być wykonane tak, aby pokryć całą ścianę lub nawet kilka ścian. Jeśli nie ma miejsca na podłodze, trzeba będzie wykonać półki pod sufitem. Nie jest to najlepsza opcja, ale czasami jedyna. Regały podłogowe w warsztacie są bezpieczniejsze, zwłaszcza jeśli są bezpiecznie zakotwiczone do ściany (aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji).

Który regał jest lepszy: spawany czy skręcany?

Warsztatowe półki są dostępne w drewnie i metalu. Drewniane są w większości nierozbieralne gdyż usztywnione są gwoździami i wkrętami samogwintującymi. Zazwyczaj są one montowane na stałe i przytwierdzane do ściany. Regał warsztatowy wykonany z metalu może być spawany dowolną techniką. Konstrukcje te są mobilne i w razie potrzeby można je zdemontować. Ich wadą jest brak sztywności, gdyż w takim połączeniu zawsze występuje pewien luz. Aby konstrukcja była bardziej stabilna, mocuje się ją do ścian. Do skrajnych słupków można przyspawać (lub przykręcić) metalowe płyty z otworem.

Zarówno spawane, jak i skręcane regały warsztatowe służą dobrze umieszczanym na nich przedmiotom, ale spawane konstrukcje są bardziej powszechne. Wersja składana jest wybierana w jednym przypadku. Możliwe jest przeniesienie do innego warsztatu i cały sprzęt trzeba będzie przetransportować, a waży on setki kilogramów, więc cała konstrukcja jest problematyczna, aby ją przenieść. .

Konstrukcja i wymiary

Regały warsztatowe składają się z pionów, poprzeczek i półek. Czasami, w celu zwiększenia sztywności, wykonuje się więcej wiązań poprzecznych na tylnej stronie - dwie stalowe taśmy przyspawane/przykręcone do skrajnych słupków po przekątnej. Kompensują one obciążenia boczne, zwiększając ogólną stabilność i niezawodność.

Wysokość i głębokość półek można dobierać niemal dowolnie, w zależności od tego, jakie przedmioty chcemy w nich przechowywać. Jedyną rzeczą, na którą trzeba uważać, jest rozpiętość - odległość między regałami w sekcji. Zależy to od sztywności materiału, na który się zdecydujemy: półki nie powinny się uginać nawet przy pełnym obciążeniu. Dla ciężkich rzeczy rozpiętość wynosi około 1,5 metra, jeśli ładunek nie jest zbyt ciężki, rozpiętość można zwiększyć do 2 metrów, ale zdecydowanie nie warto. Jeśli w warsztacie potrzebny jest dłuższy regał, stosuje się regały pośrednie, ale odległość między regałami nie powinna być większa niż 2 metry.

warsztat, meble, regały

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz