Kamienie syntetyczne w procesie tworzenia biżuterii i ich właściwości

 Niespełna 100 lat temu wszystko było proste - nie wiedziano jeszcze wtedy, jak produkować syntetyczne kamienie. Szlachta i bogacze ozdabiali się biżuterią z inkrustacjami z naturalnych kamieni szlachetnych. Mniej zamożni zadowalali się bardziej prostą biżuterią, gdzie zamiast naturalnych kamieni szlachetnych mogła być ich szklana imitacja lub kamienie mniej szlachetnej kategorii, takie jak kamienie ozdobne.

Zmieniło się to w połowie XX wieku (choć pierwsze "znaki przyszłości" były widoczne już w XVIII wieku, wraz z wynalezieniem dżetów, które naśladowały diamenty). Odkrycie technologii syntezy kamieni szlachetnych sprawiło, że kamienie szlachetne stały się dostępne niemal dla każdego.

Co to jest syntetyczny kamień szlachetny i jakie są jego właściwości?

Syntetyczny kamień szlachetny jest pełnym analogiem naturalnego kamienia szlachetnego, ale - stworzony sztucznie w laboratorium lub fabryce. Biżuteria sztuczna, dzięki temu procesowi jest w pełni identyczna z jego naturalnymi odpowiednikami pod względem struktury oraz właściwości chemicznych i fizycznych. Dlatego też rubin syntetyczny jest uważany za rubin, a nie za imitację (przeczytaj więcej o tym, jak sprawdzić, czy kamień jest prawdziwy).

Kamienie szlachetne są hodowane w laboratorium, aby:

  • Uczynić biżuterię z kamieni szlachetnych tańszą - aby była tańsza i zwiększała sprzedaż;
  • Aby osiągnąć doskonałość kamienia (jego maksymalną czystość i nasycenie kolorów) – przecież natura nie zawsze tworzy je idealne;
  • Zastąp zagrożone kamienie naturalne (ze złóż wyeksploatowanych) ich sztucznymi odpowiednikami.

Hodowlane kamienie szlachetne

Jest on również znany jako "hodowlany kamień szlachetny", ponieważ technologia czasami dosłownie naśladuje naturalny proces tworzenia kamienia. Kamień rodzi się i rośnie w takich samych warunkach, jak w naturze, tylko znacznie szybciej, dzięki nowoczesnej technologii i wpływowi specjalnych czynników. Początkowo taka technologia i sprzęt były prawie droższe od kamienia naturalnego pod względem kosztów wydobycia. Jednak w miarę doskonalenia procesu, koszt tworzenia sztucznych kamieni szlachetnych stale spada.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz