Kominek z płaszczem wodnym czy system DGP?

 Zastanawiasz się nad budową kominka? Podpowiadamy, jaki typ kominka wybrać. Czy lepiej wybrać kominek otwarty czy wkład kominkowy. Jaki kominek zainstalować, aby jak najlepiej ogrzać swój dom?

Nowoczesne ogrzewanie

Oprócz walorów estetycznych, kominek jest również doskonałym źródłem taniego ciepła. Aby wykorzystać go w jeszcze większym stopniu, warto połączyć go ze specjalną instalacją. Podpowiadamy, jaki system wybrać - DGP czy ogrzewanie wodne za pomocą kominka z płaszczem wodnym.

Kominek z płaszczem wodnym czy system DGP?

Ogrzewanie kominkowe jest ważnym elementem systemu grzewczego w wielu istniejących i nowo budowanych domach. Ogrzewanie elektryczne, olejowe lub gazowe jest obecnie tak drogie, że wielu inwestorów akceptuje przynajmniej częściowe korzystanie z palenia w kominku. Przy dzisiejszych cenach paliw, ogrzewanie drewnem jest o połowę tańsze niż ogrzewanie gazem ziemnym, który nadal jest znacznie tańszy niż olej opałowy i gaz płynny. Po zastosowaniu ogrzewania kominkowego oszczędności w zużyciu paliwa sięgają tysięcy złotych rocznie, nawet jeśli eksploatacja kominka wspomaga tylko tradycyjną instalację.

Kominek zamknięty z wkładem

Tradycyjne otwarte kominki nie są najlepszym źródłem ciepła. Tak, mają w sobie wiele uroku. Z pewnością przyjemniej jest siedzieć pod otwartym ogniem, wdychając zapach płonących drewienek, niż przy urządzeniu kojarzonym z jakąś kuchenką. Jeśli jednak chcemy skutecznie ogrzać nasz dom, musimy przyznać, że kominek służący do ogrzewania będzie obudowany szklanymi drzwiczkami i taką właśnie będzie miał formę.

Kominki otwarte nadają się do ogrzewania, ale mogą ogrzać praktycznie tylko jedno pomieszczenie - to, w którym się znajdują. Nie są one również ekonomiczne.

Większość ciepła pochodzącego ze spalania drewna ucieka przez komin. Sprawność, czyli stosunek ilości energii dostarczonej do ogrzewanego pomieszczenia do ilości energii chemicznej zawartej w paliwie, jest w ich przypadku bardzo niska - nie przekracza 30%. Drewno w nich spala się bardzo szybko, więc często trzeba je uzupełniać, a to nie jest wygodne.

Inaczej jest z kominkami zamykanymi, nawet o prostej konstrukcji Mają one 50-procentową sprawność, a najwyższej jakości nawet 80-procentową. Oznacza to, że do ogrzania domu zużywają od dwóch do dwóch i pół razy mniej drewna niż tradycyjne kominki otwarte. Dzięki możliwości znacznego ograniczenia dopływu powietrza do spalania, co spowalnia proces, czas pomiędzy kolejnymi załadunkami paliwa wynosi kilka godzin.

Najważniejsze jest jednak to, że wkłady kominkowe umożliwiają system przekazywania ciepła do innych pomieszczeń. Dwa najpopularniejsze rozwiązania dla centralnego ogrzewania to system dystrybucji gorącego powietrza ( DGP ) oraz system tzw. płaszcza wodnego, który komunikuje się z instalacją centralnego ogrzewania.

Ten pierwszy jest więc nieco tańszy, mniej skomplikowany i prawdopodobnie bardziej popularny. Drugi z nich ma tę zaletę, że możliwe jest nie tylko ogrzewanie pomieszczeń, ale również podgrzewanie wody użytkowej i pitnej.

Wodne ogrzewanie

Ogrzewanie kominkiem z płaszczem wodnym, czyli z doprowadzeniem wody do instalacji centralnego ogrzewania, jest bardziej skomplikowane niż DGP i dlatego nieco droższe. Należy mieć świadomość, że tego typu kominek to właściwie cała kotłownia, która wymaga wielu zabezpieczeń i regulacji. Sam wkład kominkowy jest tylko jednym z jego elementów. W tym systemie nośnikiem ciepła jest woda, która zasila instalację centralnego ogrzewania - podobnie jak w przypadku instalacji współpracującej z kotłem na węgiel lub drewno.

O ile wykonanie instalacji DGP jest stosunkowo proste i nie wymaga dużej wiedzy ani doświadczenia (montaż kanałów można z powodzeniem wykonać samemu), o tyle w przypadku systemu ogrzewania wodnego sprawa jest bardziej skomplikowana. W instalacji znajduje się wiele elementów, takich jak pompy, zawory regulacyjne, czujniki temperatury, inne rodzaje armatury oraz urządzenia sterujące. Do ich instalacji wymagana jest specjalistyczna wiedza. Ponadto, prawidłowe działanie instalacji zależy nie tylko od jej prawidłowej eksploatacji, ale również od bezpieczeństwa użytkowników.

Wraz ze wzrostem temperatury wody wzrasta również jej objętość. Dlatego bardzo ważne jest, aby system grzewczy był na to przygotowany. Cała instalacja musi być wykonana zgodnie z zasadami opisanymi w polskich normach, tak aby nie stanowiła zagrożenia dla zdrowia, a nawet życia mieszkańców. Wzrost objętości wody może spowodować wzrost ciśnienia w nowo wybudowanej instalacji, co może doprowadzić do jej awarii. Siły działające na elementy instalacji są wówczas ogromne i mogą doprowadzić do wybuchu.

Aby mieć pewność, że instalacja jest bezpieczna, należy podłączyć kominek do płaszcza wodnego i wykonać instalację, którą należy powierzyć profesjonalistom.

Ogrzewanie ciepłym powietrzem

System DGP składa się z kanałów, przez które rozprowadzane jest gorące powietrze ogrzewane przez kominek. Został zaprojektowany tak, aby zwiększyć zasięg ogrzewania i w pełni wykorzystać moc kominka. Koncepcja jest bardzo prosta. Powietrze ogrzewane przez metalową obudowę wkładu kominkowego (ogrzewane przez płomień palący się w kominku) jest kierowane do kanałów i rozprowadzane do wszystkich ogrzewanych pomieszczeń. Przewody prowadzone są w taki sposób, aby były niewidoczne w pomieszczeniu (nad sufitem lub w szafkach kartonowo-gipsowych).

Wyloty kanałów posiadają specjalne nawiewniki umieszczone w ścianach lub suficie. Jeśli nie ma potrzeby prowadzenia długich kanałów w poziomie, przepływ powietrza będzie odbywał się samoczynnie - dzięki sile grawitacji, czyli dzięki naturalnej sile wyporu. Gdy kanały muszą przebiegać poziomo, instaluje się centralny wentylator, który wymusza przepływ powietrza, pomagając pokonać opory przepływu w kanałach.

Do instalacji stosuje się izolowane przewody aluminiowe o średnicy wewnętrznej 100-160 mm. Warto zaplanować ich przebieg jeszcze przed zakończeniem pracy, gdyż późniejsze ich włączanie będzie bardziej kłopotliwe.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz