Różnorodność urządzeń do sterowania klimatem może zaskoczyć nawet doświadczonego konsumenta. Przed wyborem nawilżacza domowego, ważne jest, aby zrozumieć cechy i wydajność różnych jednostek i określić wymagane parametry.
Warto dowiedzieć się z wyprzedzeniem, jaka jest minimalna wymagana funkcjonalność, aby nie przepłacać za opcje dodatkowe. Spróbujmy zrozumieć te niuanse w szczegółach.
Kiedy potrzebny jest oczyszczacz powietrza z nawilżaczem?
Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem cieszy się coraz większą popularnością. Z roku na rok rośnie liczba osób podatnych na alergie, co jest spowodowane okresami kwitnienia drzew i kwiatów, kurzem miejskim, puchem topoli i ogólnym stanem środowiska. Dlatego wielu zaczęło myśleć o konieczności zakupu tych urządzeń.
Rynek systemów klimatyzacji staje się coraz bardziej zatłoczony nowymi gadżetami technologicznymi. Ich głównym celem jest poprawa jakości powietrza w pomieszczeniach. Oczyszczacze powietrza i nawilżacze, które spełniają dwa bardzo różne zadania, cieszą się ciągłym popytem.
Znaczenie i konieczność zakupu danego urządzenia jest określana indywidualnie. Na przykład, jeśli masz alergię na pyłki lub kurz, powinieneś rozważyć oczyszczacz wielosystemowy z wielostopniową filtracją.
Dla rodziny z małymi dziećmi ważne jest, aby kontrolować poziom wilgotności, ponieważ suche środowisko powietrzne obniża system odpornościowy i powoduje, że wirusy szybko "łapią" niemowlęta.
Nie należy jednak zaniedbywać żadnego parametru, aby uzyskać zdrowy mikroklimat. W metropoliach powietrze w mieszkaniach jest trudne do oczyszczenia - do wnętrza przenikają spaliny samochodowe, pył uliczny i zanieczyszczone opary.
Nie lepiej wygląda sytuacja z wilgotnością powietrza - wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego procent wilgotności w atmosferze spada do 25% zamiast 60-65% regulowanych przez normy sanitarne.
Zanieczyszczone i suche powietrze ma negatywny wpływ na człowieka
Możliwe konsekwencje:
- pojawienie się bólu gardła, zawrotów głowy, osłabienia i zmęczenia;
- rozwój reakcji alergicznych (zwłaszcza u dzieci);
- podrażnienie błon śluzowych i suchej skóry;
- przebieg chorób wirusowych w złożonej formie.
Suche powietrze zwiększa elektryczność statyczną z komputerów, telewizorów i innego sprzętu. W rezultacie kurz elektryzuje się i unosi.
Cechy budowy powietrza z nawilżaczem
Aby nie pogubić się w różnorodności urządzeń i dokonać właściwego wyboru, należy postępować zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Niektóre modele koncentrują się na nawilżaniu, a czyszczenie jest kwestią poboczną.
Inne, przeciwnie, filtrują powietrze i częściowo zwiększają wilgotność. Istnieją wszechstronne urządzenia, które wykonują zarówno czyszczenie, jak i nawilżanie.
Oczyszczacz z funkcją nawilżania
Kategoria ta obejmuje odkurzacze domowe z wbudowanym filtrem nawilżającym. Zasadniczo, urządzenie najpierw wykonuje stopniowe oczyszczanie napływającego powietrza, a następnie przekazuje je przez nawilżacz na zewnątrz.
Stopień oczyszczenia zależy od poziomów i rodzajów filtracji:
- Mechaniczny. Zapewnia wstępne czyszczenie, wychwytując grube zanieczyszczenia i cząsteczki wełny. Do filtracji wstępnej stosuje się siatki wielokrotnego użytku z tkaniny lub tworzywa sztucznego. Bariera mechaniczna zatrzymuje cząsteczki o wielkości 5-10 mikronów.
- Węglowy. Głównym zadaniem jest usuwanie obcych zapachów ze względu na liczne mikropory w materiale chłonnym. Dodatek zeolitu do węgla zwiększa spektrum działania poprzez eliminację szkodliwych gazów lotnych (freon, formaldehyd). Filtr jest nieskuteczny w wilgotnym środowisku.
- Fotokatalityczny. Działają na zasadzie promieniowania UV, rozkładając bakterie, toksyny na wodę i dwutlenek węgla. Producenci deklarują samoregenerujące właściwości filtra – aby odnowić jego właściwości, wystarczy go „usmażyć” na słońcu. Skuteczność czyszczenia sięga 98-99%.
- Elektrostatyczny. Praca filtrojonizatora opiera się na wzajemnym przyciąganiu przeciwnie spolaryzowanych ładunków. Masy powietrza przechodzące przez komorę jonizacyjną nabierają ładunku dodatniego. Przy wyjściu osadzają się na talerzach z ładunkiem ujemnym. Usuwanie kurzu - 85-90%.
- Filtr HEPA. Wykonany z gęstego włókna szklanego, które zatrzymuje cząsteczki 0,3 mikrona lub więcej. Oczyszczacze z filtrem HEPA są idealne dla alergików. Stopień oczyszczenia powietrza - do 99,8%.
Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze oczyszczacza?
Sprawność i użyteczność oczyszczacza-nawilżacza powietrza zależą od początkowych właściwości i dostosowania urządzenia do warunków pracy.
Wybór modelu powinien opierać się na następujących parametrach:
- występ;
- wpływ hałasu;
- zużycie energii;
- liczba trybów pracy;
- jakość filtracji / nawilżania;
- koszty usług;
- Dodatkowe opcje;
- wymiary.
Wydajność - każde urządzenie jest przeznaczone do obsługi określonego obszaru. Powierzchnia pomieszczenia to główny parametr przy wyborze oczyszczacza i nawilżacza powietrza, niezależnie od typu modelu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz