Zalety obróbki w technologii CNC

 Obróbka skrawaniem CNC (tokarska i frezerska) w firmie ANWOD jest jedną z najbardziej zaawansowanych technologii zapewniających wysoką jakość części, wysoką precyzję i powtarzalność wyników. Maszyny CNC konkurują z tradycyjnymi metodami, takimi jak odlewanie i tłoczenie. Zalety i wady tych trzech technologii oraz druku 3D zostały porównane w tym artykule.

Co to jest obrabiarka CNC?

CNC oznacza sterowanie numeryczne. Ten skomputeryzowany system umożliwia sterowanie funkcjami obrabiarki za pomocą unikalnego języka programowania. Jest to amerykański skrót od CNC, który oznacza Computer Numerical Control.

Ze względu na swoją elastyczność system ten rozpowszechnił się w przemyśle. Nadaje się do szerokiej gamy maszyn: szlifierek, frezarek, tokarek, wiertarek oraz ich wersji i odmian. Nie ma praktycznie żadnej różnicy w programowaniu systemu pomiędzy maszynami. Zaletą maszyn CNC jest to, że wystarczy tylko raz nauczyć się algorytmu obsługi. Użytkownik może następnie powtórzyć tę czynność dla wszystkich maszyn.

Język programowania

Język programowania CNC został wprowadzony przez Electronic Industries Alliance w 1960 roku. Został on opracowany przez amerykańską korporację Gerber Systems, wiodącego producenta urządzeń drukujących i tnących oraz systemów CAD.

RS274D został pierwotnie wprowadzony na rynek. Jest on nadal aktywnie wykorzystywany w programowaniu. RS274D składa się z zestawu komend sterujących maszyną. W 1997 roku wprowadzono ulepszoną wersję tego formatu: RS274X. Posiada ulepszony system poleceń i zawiera dodatkowe funkcje, takie jak wypełnianie wielokątów, łączenie obrazów itp.

Programowanie maszyn zależy nie tylko od wybranego formatu, ale także od możliwości konkretnego modelu maszyny. Na przykład, jeśli maszyna nie jest w stanie wykonać ruchu stołu roboczego, wprowadzanie takiego polecenia jest bezużyteczne.

Jak działają programy CNC

Obrabiarka CNC  wymaga programu sterującego napisanego w odpowiednim języku. Operator wykorzystuje oprogramowanie do tworzenia układów produktów, wprowadzania poleceń sterujących i wielu innych czynności.

W produkcji może być używanych kilka wariantów oprogramowania, ale wszystkie one używają tego samego kodu. Oprogramowanie CNC działa za pomocą G-kodu (G-code). Jego ostateczna wersja została wydana w 1980 roku i od tego czasu pozostała praktycznie niezmieniona.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz