Pira

 Ktokolwiek przez chwilę miał styczność z handlem, prawdopodobnie również spotkał się z koncepcją piramidowania pozycji. Pomysł na zawieranie transakcji jest prosty i zasadniczo polega na dodaniu kolejnej pozycji do pozycji , która już zarabia. George Soros, o którym słyszeli fani rynku Forex, powiedział kiedyś: „Bez względu na to, jak często masz rację, czy jej nie masz, ważne jest, jak dużo jesteś w stanie zarobić mając rację i jak niewiele stracisz myląc się.” Wchodząc na dowolną pozycję, zawsze możemy uwzględnić zysk lub stratę. Jeśli jednak zainwestujemy więcej kapitału w pozycję zarobkową, zysk może wzrosnąć.

Na wykresie cenowym może to wyglądać jak pokazany przykład pozycji kupna:

W punkcie A jest otwarta pozycja kupna. Następnie co 25 punktów dodaje się kolejną pozycję (punkty B, C i D). Całość jest zamknięta, gdy rynek przesuwa się o 100 pipsów w naszym kierunku. Wygląda świetnie, szczególnie gdy transakcja rzeczywiście łapie trend. Oczywiście nie zawsze tak jest. W tej sytuacji przykładowej sytuacji, utrzymując stały rozmiar pozycji, np. 1 lot, bez piramidowania, możesz zarobić:

100 pipsów x 10USD/pips = 1000 USD

Piramidując czyli dokładając pozycje w punktach B, C i D po 1 locie, można było zarobić:

100 x 10 + 75 x 10 + 50 x 10 + 25 x 10 = 1000 + 750 + 500 + 250 = 2500 USD

W formie badania rozważymy sobie kilka możliwości piramidowania dla prostej i dość niedorzecznej strategii, która polegać będzie na kupowaniu EURUSD o godzinie 8:15 rano czasu GMT. Wyjście z pozycji następuje zleceniem stop położonym na pięciookresowym minimum liczonym z cen zamknięcia na wykresie M15. Stosując standardową wielkość pozycji 1 lota, otrzymalibyśmy wyniki jak na wykresie:

Na takich pozytywnych przykładach wszystko wygląda bardzo obiecująco, ale wiele zależy od rodzaju sygnału wejściowego i trendu na rynku w danym przedziale czasu. W formie testu rozważymy kilka opcji piramidowania pozycji w celu stworzenia prostej i strategii inwestycyjnej, która będzie polegać na zakupie EURUSD o godzinie 8:15. Wyjściem z pozycji jest zlecenie stop, obliczone na podstawie cen zamknięcia na wykresie M15. Używając standardowego rozmiaru 1 lota, otrzymamy wyniki przedstawione na wykresie:



Współczynnik zysku dla tego okresu testowego wyniósł 1,29, zysk 21,255 dolarów, a maksymalny spadek to 5,004 dolarów. Nie ma w tym nic niezwykłego. Zastanówmy się więc, co by się stało, gdybyśmy zastosowali tutaj model do piramidowania pozycji dochodowych. W badaniu wykorzystamy następujące założenia:

  1. Pozycja główna to 1 lot.
  2. System zakłada możliwość dołożenia trzech pozycji.
  3. Pozycje dokładamyh, gdy cena zamknięcia pokonuje 15 pipsów na każdy krok piramidy (co 15 pipsów jest próg, ale otwarcie pozycji tylko wówczas, gdy cena zamknie się powyżej progu 15,30,45 pipsów od pierwszego wejścia).
  4. Wielkość każdej nowej pozycji to 1 lot.

Wykres wynikowy wygląda teraz następująco:


Na wykresie możemy zauważyć, że wzrosty są bardziej agresywne i tworzą ściany właśnie z powodu piramidowania. Zysk wzrósł do 34 374 dolarów, a maksymalny spadek kapitału wzrósł do 10 177 dolarów, dlatego warto zastanowić się, czy to rozwiązanie ma sens w tym przypadku. Jest to również tylko jedna z możliwości, które można sprawdzić na różne sposoby, na przykład:

  1. Bez ograniczania liczby otwartych pozycji w piramidzie.
  2. Zmieniając odstęp dokładania do pozycji (może być to stała wartość w pipsach lub punktach, ale nie musi, może wynikać z price action lub ze zmienności rynkowej).
  3. Zmiana wielkości pozycji przy kolejnych transakcjach (wcale nie musi to być stała wartość, może maleć lub rosnąć).
  4. Ustalenie minimalnych odstępów czasu dla kolejnych zleceń giełdowych.

W zależności od rodzaju sygnału inicjującego oryginalne wejście, możemy stworzyć różne wyniki przy użyciu techniki piramidowania pozycji.

Wracając do naszego przykładu, oto jak zmieni się wynik, jeśli zmienimy dokładanie do już otwartej pozycji do 10 pipsów:


Zysk wzrósł do 44.234 USD przy obsunięciu maksymalnym 12.479 USD. Jeśli chcielibyśmy zredukować obsunięcie możemy kolejne dokładki zmniejszać, ustanawiając kolejno sekwencję 0,75 lota, 0,5 lota, 0,25 lota. W badanym okresie spowodowałoby to spadek obsunięcia do 8.534 USD przy spadku zysku do poziomu 35.699 USD. W zasadzie jak zawsze coś kosztem czegoś, ale zwróćmy uwagę na stosunki. Stosunek zysku do maksymalnego obsunięcia zwiększył się z 3,54 do 4,18. Na wykresie wygląda to następująco, widać ewidentnie, że obsunięcia uległy znaczącej redukcji:

Widać, że zysk wzrósł do 44 234 dolarów przy maksymalnym obsunięciu kapitału do 12 479 dolarów. Jeśli chcielibyśmy zmniejszyć obsunięcie, możemy ograniczyć wielkość pozycji, ustanawiając sekwencję 0,75 lota, 0,5 lota, 0,25 lota. W badanym okresie spowodowałoby to spadek obsunięcia kapitału do 8 534 dolarów przy spadku zysku do 35 699 dolarów. Zasadniczo jak zawsze coś kosztem, ale zwróćmy uwagę na związek. Wskaźnik zysku do maksymalnego spadku wzrósł z 3,54 do 4,18.

Wykres wygląda następująco, jest oczywiste, że obsunięcia kapitału zostały znacznie zmniejszone:

Możliwości budowy metod piramidowania pozycji jest nieskończenie wiele. Odniesiemy się teraz do pewnej abstrakcji. Możesz zobaczyć kilka kształtów poniżej:


Teraz zastanów się, jak mogą wpłynąć na wyniki, jeśli zastosujesz te kształty od dołu w górę do:

  1. Określania wielkości kolejnych pozycji w piramidzie.
  2. Określania wielkości skoku decydującego o kolejnych wejściach.

Ok. Teraz możesz już przestać się zastanawiać. O wiele lepiej sięgnąć do dziennika transakcji i rozważyć metody piramidy i opcje sygnałów potrzebnych aby otworzyć pozycję. Jako podsumowanie przedstawimy jeszcze kilka zalet i wad piramidowania pozycji.

Zalety piramidowania

  • Stosunkowo łatwa metoda na optymalizację wyników (mniej wymagająca niż tylko definiowanie warunków wejść/wyjść w strategii).
  • Piramidowanie rozpoczyna się, tylko wtedy, gdy pozycja zarabia, więc przy odpowiednim zarządzaniu kapitałem ryzyko kolejnych transakcji w piramidzie finansowane może być z papierowych zysków (niezrealizowanych).
  • Pozwala maksymalnie wykorzystywać istniejące na rynku trendy cenowe.

Wady piramidowania

  • Wymaga większego zaangażowania czasu podczas przeprowadzania transakcji (dodawanie, zabezpieczanie już otwartych pozycji).
  • Zwiększona komplikacja strategii.
  • Przy rozbudowanych piramidach (dynamicznej zmianie wielkości pozycji itp.) konieczne jest dysponowanie sporym kapitałem lub korzystanie z usług domu maklerskiego, który umożliwia swobodne ustawianie wielkości transakcji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz