Istnieją dwa powody, dla których możesz badać ciśnienie krwi w domu: ponieważ lekarz cię o to poprosił lub dlatego, że chcesz samemu kontrolować swoje ciśnienie. Jeśli przyjmujesz leki lub zmieniasz styl życia w celu obniżenia ciśnienia krwi, może to pomóc w ustaleniu celów i śledzeniu postępów - w rzeczywistości pacjenci, którzy sami kontrolują swoje ciśnienie krwi, mają większe szanse na osiągnięcie sukcesu.
A jeśli jesteś jedną z osób, u których ciśnienie krwi wzrasta za każdym razem, gdy wchodzisz do gabinetu lekarskiego lub poczekalni szpitalnej (stan znany jako nadciśnienie białego fartucha), pomiar ciśnienia w domu może dać bardziej realistyczny obraz tego, jak wygląda ono w spokojniejszych warunkach dnia codziennego.
Jak działa ciśnieniomierz?
Ciśnienie krwi mierzone jest za pomocą sfigmomanometru, czyli ciśnieniomierza. Składa się on z nadmuchiwanego mankietu (rękawu), który owija się wokół ramienia, mniej więcej na poziomie serca, oraz urządzenia monitorującego, które mierzy ciśnienie w mankiecie.
Ciśnieniomierz mierzy dwa rodzaje ciśnienia: skurczowe i rozkurczowe. Ciśnienie skurczowe jest wyższe i występuje, gdy serce bije i przepycha krew przez tętnice, natomiast ciśnienie rozkurczowe jest mierzone, gdy serce odpoczywa i wypełnia się krwią. Tak więc, na przykład, ciśnienie skurczowe może wynosić 120 na 80.
Ciśnieniomierze mogą być ręczne lub cyfrowe, ale te domowe są zazwyczaj cyfrowe, a cały proces pomiaru jest automatyczny, poza założeniem mankietu na ramię.
Rękaw do ciśnieniomierza napełnia się do momentu, gdy ściśle przylega do ramienia, odcinając przepływ krwi, a następnie otwiera się zawór, aby go opróżnić. Gdy mankiet osiągnie ciśnienie skurczowe, krew zaczyna płynąć wokół tętnicy. Powoduje to wibracje, które są wykrywane przez ciśnieniomierz, który rejestruje ciśnienie skurczowe.
Kiedy mankiet opróżnia się, osiąga ciśnienie rozkurczowe, a wibracje ustają. Ciśnieniomierz wykrywa to i ponownie rejestruje ciśnienie.
Jak dokonywać pomiarów ciśnienia krwi?
Dokonywanie pomiarów wymaga pewnego zastanowienia i przygotowania, jednak wkrótce stanie się to drugą naturą. Jest kilka rzeczy, o których należy pamiętać:
- Zrelaksuj się. Na trzydzieści minut przed pomiarem należy zrezygnować z kofeiny i wysiłku fizycznego, a następnie odpocząć przez kilka minut. Usiądź wygodnie w pozycji wyprostowanej, ze stopami płasko na podłodze i z podpartymi plecami.
- Ustaw ramię w prawidłowej pozycji. Oprzyj ją na płaskiej powierzchni, tak aby górna część ramienia znajdowała się na wysokości serca.
- Umieść mankiet prawidłowo, tak aby dolna krawędź znajdowała się tuż nad łokciem.
- Instrukcja obsługi urządzenia również dostarczy Ci jasnych wskazówek.
Kiedy należy kontrolować ciśnienie krwi?
Jeśli używasz ciśnieniomierza zgodnie z zaleceniami lekarza, powinien on powiedzieć, kiedy należy dokonywać odczytów. Z reguły jednak należy dokonywać ich o tej samej porze dnia za każdym razem, tak aby móc porównać jedno z drugim.
Za każdym razem należy dokonać kilku pomiarów w odstępie kilku minut i obliczyć średnią, aby dane były bardziej reprezentatywne. Jeśli Twój ciśnieniomierz nie zapisuje wyników, zapisz je w notatniku, aby mieć pogląd na długoterminowe trendy.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz