Charakterystyka sieci Blockchain

 Blockchain to współdzielony, niezmienny rejestr przeznaczony do zapisywania transakcji, rejestrowania aktywów i budowania zaufania. 

Charakterystyka sieci Blockchain

Definicja Blockchain: Blockchain to współdzielony, niezmienny rejestr, który upraszcza proces rejestrowania transakcji i rozliczania aktywów w sieci biznesowej. Aktywa mogą być materialne (dom, samochód, pieniądze, ziemia) lub niematerialne (własność intelektualna, patenty, prawa autorskie, marka). Prawie wszystko o dowolnej wartości może być śledzone i sprzedawane przy użyciu blockchain. Technologia ta zmniejsza ryzyko i koszty dla wszystkich zaangażowanych stron.

Jakie znaczenie ma blockchain: Przedsiębiorstwa są uzależnione od danych. Szybkość i dokładność danych mają kluczowe znaczenie. Blockchain idealnie nadaje się do dostarczania tych informacji, ponieważ oferuje uprawnionym uczestnikom sieci natychmiastowy, współdzielony i w pełni przejrzysty dostęp do informacji w niezmiennym rejestrze. Sieć blockchain umożliwia śledzenie zamówień, płatności, kont, towarów i innych. A ponieważ wszyscy uczestnicy korzystają z jednego źródła wiarygodnych danych, możesz w każdej chwili przejrzeć wszystkie informacje o transakcjach, aby pracować z większą pewnością siebie i uzyskiwać nowe korzyści i możliwości.https://feniksx.pl/mapa/

Główne elementy blockchain

Technologia rozproszonej księgi rachunkowej

Wszyscy uczestnicy sieci mają dostęp do rozproszonej księgi głównej i niezmiennego zapisu transakcji. Wspólny rejestr implementuje pojedynczy zapis transakcji, eliminując powielanie wysiłków typowe dla tradycyjnych sieci biznesowych.

Niezmienne zapisy

Gdy transakcja zostanie zapisana we wspólnym rejestrze, nie może być zmieniona ani naruszona przez nikogo, kto jest w nią zaangażowany. W przypadku wykrycia błędu w zapisie transakcji, należy dodać nową transakcję z korektą, przy czym obie transakcje są widoczne.

Inteligentne kontrakty

Zestaw reguł ("inteligentny kontrakt") jest wykorzystywany do przyspieszenia transakcji, które są przechowywane w sieci blockchain i wykonywane automatycznie. Inteligentny kontrakt może definiować warunki transferu obligacji korporacyjnych, dodawać kryteria płatności ubezpieczenia podróżnego i wiele innych.

Rodzaje sieci blockchain

Istnieje kilka podejść do tworzenia sieci blockchain. Może to być sieć publiczna lub prywatna, ekskluzywny blockchain lub konsorcjum blockchain.

Publiczne sieci blockchain

Do publicznej sieci blockchain (np. Bitcoin) może dołączyć każdy. Wady takiej sieci to wysokie zapotrzebowanie na moc obliczeniową, niska prywatność transakcji i słabe bezpieczeństwo. Kryteria te są ważne przy stosowaniu blockchain w środowiskach korporacyjnych.

Prywatne sieci blockchain

Prywatna sieć blockchain, podobnie jak publiczna sieć blockchain, jest zdecentralizowaną siecią typu peer-to-peer. Jednak taka sieć jest zarządzana przez jedną organizację, która jest odpowiedzialna za zarządzanie uczestnikami, wdrażanie protokołu konsensusu i prowadzenie wspólnego rejestru. W zależności od scenariusza użycia, podejście to może znacząco zwiększyć wiarygodność i rzetelność informacji przekazywanych pomiędzy uczestnikami. Prywatna sieć blockchain może znajdować się za korporacyjną zaporą ogniową lub nawet w środowisku lokalnym.

Korzyści z technologii blockchain

Co należy zmienić: Bardzo często znaczny wysiłek poświęca się na niepotrzebne prowadzenie dokumentacji i kontrole zewnętrzne. Systemy ewidencjonowania mogą być narażone na ryzyko oszustw i ataków cybernetycznych. Ograniczona przejrzystość może opóźnić weryfikację danych. Rozprzestrzenianie się Internetu rzeczy doprowadziło do eksplozji transakcji. Wszystkie te rzeczy łączą się, aby spowolnić biznes, zmniejszyć zyski i oznaczają, że trzeba szukać mądrzejszego podejścia. Wdrożenie blockchain.

Budowanie zaufania

Kiedy dołączasz do sieci blockchain, możesz mieć pewność, że zawsze będziesz otrzymywać dokładne i aktualne informacje, a Twoje poufne zapisy blockchain są dostępne tylko dla wybranych członków sieci.

Wysoki poziom bezpieczeństwa

Transakcje wymagają zgody wszystkich uczestników co do poprawności danych, a zapisy wszystkich zweryfikowanych transakcji pozostają niezmienione. Nikt, nawet administrator systemu, nie może usunąć transakcji.

Większa wydajność

Rozproszony rejestr, do którego dostęp mają wszyscy uczestnicy sieci, eliminuje czas poświęcany na uzgadnianie zapisów. Aby przyspieszyć transakcje, stosuje się zestaw reguł ("inteligentny kontrakt"), który jest przechowywany w sieci blockchain i wykonywany automatycznie.

Jak działa blockchain ?

Każda transakcja jest rejestrowana jako blok danych.

Transakcje odzwierciedlają przepływ aktywów, które mogą być materialne (towary) lub niematerialne (własność intelektualna). Masz pełną kontrolę nad zawartością bloku danych: kto, co, gdzie, kiedy, ile, a nawet warunki, takie jak temperatura transportu żywności.

Każdy blok jest połączony z poprzednim i następnym.

Bloki tworzą łańcuch danych, gdy zasób przemieszcza się z jednego miejsca do drugiego lub zmienia właścicieli. Bloki potwierdzają dokładny czas i kolejność transakcji. Dodatkowo bloki są ze sobą nierozerwalnie połączone, co eliminuje możliwość zmiany bloku lub wstawienia bloku pomiędzy dwa inne bloki.

Transakcje tworzą niezmienny łańcuch bloków: blockchain

Każdy nowy blok jest traktowany jako dodatkowe potwierdzenie autentyczności poprzedniego bloku i blockchain jako całości. W ten sposób blockchain jest chroniony przed nieuprawnionymi zmianami, a to jest jedna z jego głównych zalet: niezmienność. Ponieważ możliwość włamania się przez intruzów jest wyeliminowana, tworzy on wiarygodną księgę transakcji, której Ty i inni w sieci mogą zaufać.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz