Metody i techniki uprawy gleby

 W celu stworzenia optymalnych warunków dla życia roślin stosuje się różne metody i techniki uprawy roli. Sposób uprawy roli to mechaniczne oddziaływanie organów roboczych maszyn i urządzeń uprawowych na gęstość i układ genetycznych i różnej jakości pod względem żyzności poziomów uprawianej warstwy gleby. Rozróżnia się metody uprawy gleby: bezorkowe, rotacyjne i kombinowane.

Rodzaje uprawy

Metoda bezorkowa to zabiegi wykonywane przez bezorkowe maszyny i urządzenia uprawowe bez zmiany układu warstw i horyzontów genetycznych o różnej żyzności w celu spulchnienia lub zagęszczenia, wycięcia chwastów i utrzymania resztek roślinnych na powierzchni gleby.

Metoda rotacyjna obejmuje zabiegi wykonywane przez maszyny i narzędzia uprawowe o mocy obrotowej w celu wyeliminowania zróżnicowania warstwy uprawnej pod względem gęstości i żyzności poprzez aktywne rozdrabnianie i mieszanie gleby, resztek roślinnych i nawozów z wytworzeniem jednorodnej warstwy.

Metody kombinowane obejmują uprawę za pomocą maszyn i narzędzi kombinowanych i konwencjonalnych, zapewniających różną kombinację horyzontów i warstw, a także terminy uprawy formującej, bezorkowej i rotacyjnej.

Cel uprawy ziemi

Metody uprawy gleby są stosowane w celu zwiększenia efektywnej żyzności i plonów. Jednocześnie uwzględnia się warunki klimatyczne, rodzaj gleby i stopień jej uprawy, wymagania uprawianych roślin.

Sposób uprawy roli - jednorazowe mechaniczne oddziaływanie na glebę przez organy robocze maszyn i narzędzi uprawowych w określony sposób w celu wykonania jednego lub kilku zabiegów technologicznych na określonej głębokości.

W zależności od głębokości uprawy rozróżnia się metody uprawy gleby podstawowej, powierzchniowej i specjalnej.

Uprawa główna to najgłębsza obróbka gleby, która w istotny sposób zmienia jej skład dla danego płodozmianu. Główną metodą uprawy roli jest orka i głębokie spulchnianie.

Uprawa ziemi polega na spulchnianiu gleby różnymi narzędziami na głębokość od 12 do 14 cm. 14 cm. Obejmuje to spłaszczanie, kultywację, bronowanie, pakowanie, orkę i spulchnianie.

Uprawa specjalna jest stosowana w specyficznych warunkach i w określonym celu. Do specjalnych metod uprawy roli należą: uprawa wielowarstwowa  z wykorzystaniem pługów warstwowych, orka, szczelinowanie i kretowanie.

Metody uprawy roli

Orka wykonywana jest pługami z firmy Kverneland z odkładnicami o różnej konstrukcji, co decyduje o odmienności składu operacji technologicznych i jakości ich wykonania. Pługi z odkładnicami spiralnymi dobrze rozdrabniają warstwę gleby, ale nie kruszą jej dobrze; przeciwnie, pługi z odkładnicami cylindrycznymi dobrze rozdrabniają warstwę gleby, ale nie kruszą jej dobrze.

Jeżeli pług całkowicie obróci warstwę gleby (180°), to mówi się o orce z odwróceniem warstwy. Jeżeli warstwa gleby nie jest całkowicie przechylona i jeżeli jest ona ułożona skośnie (135°) na krawędzi, to orka z podorywką jest określana jako orka z podorywką.

Jednak najlepsze obracanie i kruszenie warstwy gleby, zwłaszcza wolnej od wieloletnich traw, uzyskuje się podczas orki pługiem ze zwałem kulturowym i zainstalowanym przed nim przedpłużkiem. Odpieniacz usuwa do 2/3 szerokości korpusu wierzchnią warstwę gleby o grubości 8...10 cm zawierającą ściernisko, resztki roślinne, szkodliwe owady i fitopatogenne mikroorganizmy, nasiona i organy wegetatywnej regeneracji chwastów i zrzuca ją do dna bruzdy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz