Do czego służy skaner dokumentów i jaka jest różnica między skanowaniem a kopiowaniem

 Przed zeskanowaniem dokumentu warto wiedzieć, co oznacza termin "skanowanie". Odnosi się do procesu wykonywania kopii tekstu/zdjęcia za pomocą skanera w formacie cyfrowym w celu wprowadzenia do komputera osobistego. Dzięki szybkiemu rozwojowi technik skanowania w ostatnich latach, znalazła ona zastosowanie również w przypadku obiektów trójwymiarowych. Doprowadziło to do pojawienia się na rynku skanerów 3D.

Jak działa skaner dokumentów ?

Aby odpowiedzieć na pytanie, co robi skaner dokumentów po rozpoczęciu skanowania oryginału dokumentu, ważne jest, aby zrozumieć, jak on działa. Punktem odniesienia jest skaner płaski, który jest obecnie najbardziej rozpowszechnionym skanerem.

Więcej o skanowaniu

  • W pierwszym etapie zeskanowany dokument umieszczany jest na specjalnej szybie skanera stroną do zeskanowania.
  • Z kolei pod szkłem znajduje się specjalna ruchoma lampa. Jej ruch jest regulowany przez tzw. silnik krokowy.
  • Światło odbite od powierzchni przedmiotu przez cały system luster trafia na matrycę CCD, która ma zwiększoną czułość.
  • Następnie trafia do przetwornika A/D (analog to digital), a dopiero potem do komputera, gdzie zeskanowany dokument jest konwertowany na format cyfrowy.

Jaka jest różnica między skanowaniem a kopiowaniem?

Jeśli skanowanie jest procesem mającym na celu uzyskanie kopii dokumentu w formacie cyfrowym, to kopiowanie jest procesem mającym na celu uzyskanie dokładnej kopii (lub pewnej liczby kopii) dokumentu w formie papierowej.

Na wstępie należy zaznaczyć, że oba opisane powyżej procesy opierają się na metodzie odczytywania obrazu z powierzchni nośnika papierowego za pomocą specjalnych elementów światłoczułych. Jednakże cele, do których dąży każdy z tych procesów, są zupełnie inne. Skanowanie tworzy zatem cyfrowy plik danego dokumentu, podczas gdy kopiowanie to jedynie wydruk. Połączenie tych dwóch procesów w jednym urządzeniu, zwanym urządzeniem wielofunkcyjnym, było możliwe właśnie dlatego, że sposób, w jaki przetwarzają one oryginalny dokument, jest identyczny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz