Hydroizolacja prysznica - krok po kroku

 Planując remont łazienki, nie można zapomnieć o hydroizolacji pomieszczenia. Jeśli dana osoba nie wie, jak to zrobić samodzielnie, może po prostu wezwać profesjonalistę. Ale nie jest zbyt trudne, aby nauczyć się podstawowych zasad procedury w szczegółach i zorganizować go samodzielnie.

Do czego to służy?

Hydroizolacja kabiny prysznicowej to bardzo złożony proces składający się z kilku etapów. W strefie prysznica panuje wysoki poziom wilgotności, i to stale. Wilgoć jest znana jako źródło pleśni i grzybów. Może również rozprzestrzeniać się na inne pomieszczenia w domu lub mieszkaniu.

Aby pomieszczenie spełniało wymogi higieniczne, należy zaizolować kabinę prysznicową, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się zwiększonej wilgoci do innych pomieszczeń. Ważne jest, aby obszary prysznicowe, które nie są wyposażone w brodzik, były uszczelnione. Woda, która spada na podłogę, może przecież łatwo przedostać się do innych pomieszczeń, a także do sąsiadów. Może to wywołać konflikt. Zadbaj o hydroizolacje kabiny prysznic i zwróć szczególną uwagę na prace hydroizolacyjne, które będą się odbywać podczas remontu łazienki.

W łazience jest wiele obszarów narażonych na działanie wilgoci. Należy im poświęcić jak najwięcej uwagi podczas hydroizolacji pomieszczenia. Są to przede wszystkim:

  • podłoga, na której płynie woda, zwłaszcza jeśli jednocześnie wsiąka w płyty betonowej podłogi samej kabiny;
  • dolne partie ścian, ponieważ dostaje się na nie większość płynu;
  • cały obszar wokół zlewu, a także piony i rury;
  • połączenia między podłogą a ścianami.

Kabina prysznicowa bez brodzika jest niewielkim, oddzielnym pomieszczeniem w łazience. Posiada wlot wody i otwór odpływowy w podłodze. Podłoga pod prysznicem jest na tym samym poziomie co reszta pomieszczenia.

Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wody po całym pomieszczeniu, obszar ten powinien być oddzielony niewielkim progiem, którego wysokość powinna wynosić 5-10 cm.

W takiej kabinie prysznicowej wszystko musi być wykonane prawidłowo, ponieważ najmniejszy błąd sprawi, że hydroizolacja będzie nieskuteczna. Bardzo ważne jest, aby zwrócić uwagę na szczelność odpływu. Konstrukcja odwadniająca musi być umieszczona w jastrychu, w miejscu, gdzie wykonane jest wgłębienie. Pozostałą część przestrzeni należy wypełnić mieszanką betonową. Aby sprawdzić, czy jest on prawidłowo uszczelniony, należy wlać do syfonu odrobinę wody.

W kabinie prysznicowej bez brodzika należy zamontować odpływ. Jego urządzenie składa się z następujących elementów:

  • korpus, który ma pionowy lub ukośny wylot;
  • mała ozdobna krata;
  • syfon zapobiegający przedostawaniu się nieprzyjemnych zapachów pod prysznic przez kanał ściekowy.

Jak to zrobić?

  • Pierwszym i najważniejszym etapem jest montaż odpływu.
  • Potem przychodzi przygotowanie podkładu. W tym celu powierzchnię wyrównuje się jastrychem cementowym. Jak tylko roztwór stwardnieje, można na niego nałożyć bitumiczną masę uszczelniającą. Następnie układana jest hydroizolacja zwijana, wcześniej pocięta na kawałki o wymaganym rozmiarze.
  • Paski izolacji rolkowej układa się jeden na drugim z zakładką 10-15 cm, a także na ścianach - do 20 cm, aby przejście materiału było prawidłowe, zaokrągla się zaprawą cementową. Jeśli w kabinie prysznicowej do domowej miski olejowej zastosowano izolację spawaną, należy ominąć wszystkie połączenia utworzone za pomocą palnika gazowego.
  • Jeśli montaż odbywa się za pomocą samoprzylepnej izolacji rolkowej, krawędzie pasków muszą być bardzo mocno do siebie dociśnięte.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz