Ziarna strączkowe zawierają największą ilość białka ze wszystkich upraw. Najpopularniejsze rośliny strączkowe uprawiane w polskich amatorskich ogrodach warzywnych to fasola, fasola szparagowa, fasola suszona, groszek cukrowy i groch łuskany.
Rośliny strączkowe mają korzystny wpływ na właściwości fizykochemiczne gleby. Wraz z bakteriami, które przyswajają azot z powietrza, wykorzystują go do tworzenia własnych organizmów i wzbogacania gleby w ten składnik. Po zbiorze pozostawiają też znaczną ilość materii organicznej, która jest źródłem próchnicy, dlatego rola tych roślin w płodozmianie jest tak ważna, w szczególności na działkach osobistych, gdzie najczęściej dążymy do wyeliminowania tak zwane sztuczne nawożenie.
Bób
Jedna z najpopularniejszych odmian, w tym polecana do produkcji towarowej. Odmiana wczesna o okresie wegetacji 75-80 dni, obficie plenna. Nasiona jasnokremowe, wielkoowocowe w ilości 4-6 szt. strąk o długości 13-17 cm. Strąki dojrzewają równomiernie. Bób preferuje słoneczne położenie, ewentualnie półcień. Odmiana bardzo plenna, wytwarza bardzo dużą liczbę strąków na roślinie (do 12 strąków).Doskonały do bezpośredniego spożycia. Idealny do konserw i zamrażania. Nadaje się do krótkotrwałego przechowywania w temperaturze 3°C.
Fasola malinowa
Odmiana średnio wczesna, obficie plenna, o wysokości rośliny 60-80 cm, nasiona średniej wielkości, karminowoczerwone, 3-5 sztuk w strąku. Owocny. Strąki dojrzewają równomiernie. Bardzo smaczne. Bardzo łatwa w uprawie. Preferuje gleby żyzne, przepuszczalne, łatwo nagrzewające się, z dostępem do słońca. Świetne do bezpośredniego spożycia. Polecany do zamrażania i konserwowania.
Czarny groszek
Jest jednym z najcenniejszych warzyw, zarówno pod względem wartości odżywczych, jak i smaku. Zawiera cukry, białko, minerały (wapń, fosfor, żelazo), witaminy C i A oraz witaminy z grupy B. Fasola najlepiej rośnie na glebach średnio zasadowych, żyznych i ciepłych, dobrze znosi miejsca zimne, bagienne i kwaśne. Najłatwiejsza w uprawie - fasola karłowata (nie wymaga wbijania kamieni milowych, jako podpory). Fasola szparagowa jest ciepłolubna i powinna być wysiewana ok. 1 godz. 10 maja iw celu przedłużenia zbiorów siew można powtarzać kolejno co 14 dni do początku lipca, a do siewu późniejszego należy stosować odmiany najwcześniejsze (krótki sezon wegetacyjny). Fasolę szparagową karłowatą wysiewa się w rzędach co 45 cm, a w rzędzie - pojedyncze nasiona, po 4 cm. Do siewu 100 m2 zajmie to około 1,
Fasola szparagowa
Wczesna odmiana. Okres wegetacyjny trwa 70 dni. Rośliny dorastają do 50 cm, są gęste, zwarte, ze strąkami znajdującymi się pośrodku. Strąki zielone, długości 13-15 cm, szerokości 1 cm, proste, nie zwężające się, gładkie, bez włókien. Długo zachowują swoją wartość konsumencką. Odmiana owocna i odporna na choroby. Odporny na suszę. Przeznaczony do bezpośredniego spożycia, mrożenia i konserwowania.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz