Mechanizacja procesu produkcyjnego może znacznie zwiększyć wydajność i obniżyć koszty produkcji. Przez długi okres czasu opracowano sporo różnych mechanizmów, a przenośnik ślimakowy stał się bardzo popularny. Jego głównym zadaniem jest ciągłe przemieszczanie ładunków i podnoszenie ich na większą wysokość. Istnieje kilka różnych typów przenośników, główna klasyfikacja związana jest z cechami konstrukcyjnymi. Przykładem mogą być przenośniki ślimakowe, których zasada działania opiera się na wykorzystaniu ślimaka jako głównego elementu roboczego. Przyjrzyjmy się bliżej wszystkim cechom takiego urządzenia.
Cechy konstrukcji przenośnika ślimakowego
Potoczna nazwa tego urządzenia to przenośnik ślimakowy. Ładunek jest przemieszczany bezpośrednio za pomocą obracającego się ślimaka, który jest umieszczony wzdłuż stałej rury o określonej długości. W celu zapewnienia stabilności stosuje się podpory końcowe i pośrednie (przy długościach powyżej 4 metrów). W większości przypadków jednak jednoczęściowe taśmy przenośnikowe produkowane są do długości 6 metrów.
W istocie nie jest to okrąg, ale ośmiokąt, co upraszcza produkcję i zwiększa wytrzymałość obudowy. Kształt ten został wybrany również ze względu na łatwość późniejszej konserwacji i naprawy poszczególnych części przenośnika ślimakowego.
Przenośnik ślimakowy – działanie
Zakres zastosowania przenośników ślimakowych jest zróżnicowany. Oprócz ogólnych zastosowań przemysłowych, znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle wydobywczym, chemicznym, przetwórstwie ropy naftowej, młynarstwie, a także w innych podobnych dziedzinach. Istotą urządzenia jest transport materiałów sypkich o określonej gęstości nasypowej (w zakresie od 0,2 do 3,5 t/m³.
Przenośnik ślimakowy stosowany jest do transportu następujących materiałów sypkich:
- piasek
- gips;
- sadza;
- ruda;
- beton;
- cement;
- czy zboże
Zalety przenośników ślimakowych
Istotną zaletą przenośnika ślimakowego, w przeciwieństwie do przenośników taśmowych, jest to, że może on przemieszczać materiały nie tylko poziomo, ale również skośnie i wzdłuż pionowych rur zsypowych.
Drugą zaletą jest to, że podczas transportu towarów nie są one sprasowane i nie zbrylają się, nie zmieniają swoich właściwości. W przypadku materiałów miękkich można zaobserwować lekkie ścieranie i zgniatanie, co w żaden sposób nie wpływa na ich właściwości.
Trzecim dużym plusem jest to, że przenośnik ślimakowy można łatwo uszczelnić i wykorzystać do transportu materiałów pylistych, szkodliwych lub agresywnych. A ponieważ rynna i ślimak są wykonane z metalu, gorące i mokre ładunki mogą być przemieszczane wzdłuż przenośnika ślimakowego.
Kolejną przydatną cechą jest to, że przenośnik ślimakowy może być używany do mieszania dwóch lub więcej składników bezpośrednio podczas transportu. Możliwość ta jest szeroko wykorzystywana np. w przemyśle lekkim - do wytworzenia kompozycji do produkcji skóry na przenośnik ładuje się niezbędne roślinne garbniki i chemikalia, a na wyjściu otrzymuje się starannie wymieszany kompozyt.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz